Czy lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, interesujesz się gotowaniem i lubisz celebrować przygotowanie i spożywanie posiłków? A może brakuje Ci czasu i zjadasz posiłki w pośpiechu? W jednym i drugim przypadku chcielibyśmy zaprosić Was do wspólnego gotowania w plenerze. Pomysł zrodził się z inspiracji historią naszych przodków i potrzeby zwrócenia się do własnych korzeni, ale też wyjątkowym smakiem potraw przygotowywanych w tradycyjny sposób, z użyciem ognia.
Wykorzystamy stare słowiańskie przepisy i sposoby. Jako dodatków do wypieków użyjemy dzikich roślin, które niektórzy nazywają chwastami. Będziemy wspólnie gotować, wypiekać podpłomyki, placki i inne przysmaki (w wersji wegetariańskiej/wegańskiej i mięsnej), w ogrodowym piecu chlebowym, na blasze nad ogniem oraz w dole ziemnym.
Jesteśmy miłośnikami chwastfoodów, więc nie może zabraknąć zupy, którą przygotujemy z dzikich roślin i ugotujemy w kociołku, nad ogniem.

Informacje i zapisy:
Alina Czerwińska
Tel.: 533 888 850
E-mail: pauzakamionka@gmail.com

Sugerowany datek 80 zł – jeśli chcesz możesz podarować więcej, a jeśli to dla Ciebie za dużo – zaproponuj coś w zamian.

Dla chętnych do pozostania z nami dłużej oferujemy nocleg i wydarzenia w kolejnych dniach. Można skorzystać z indywidualnej sesji masażu dźwiękiem, koncertu relaksacyjnego, wziąć udział w kolejnych wspólnych zajęciach lub po prostu zrelaksować się w ogrodzie, czy pójść do lasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *